findable - daj się znaleźć w internecie
strona główna-> wyszukiwarki

Wyszukiwarki internetowe

Katalogi a wyszukiwarki

Ruch w internecie odbywa się przede wszystkim poprzez wyszukiwarki i katalogi. Obecnie katalogi mimo, że jeszcze parę lat temu stanowiły istotną cześć ruchu w polskim internecie tracą na znaczeniu.

Wyszukiwarki obsługują setki milionów zapytań dziennie i z biegiem czasu i rozpoznawalności funkcji wyszukiwarek zapytania stają się coraz bardziej szczegółowe, dotyczą konkretnych rozwiązań czy danych produktów. Coraz więcej klientów w celu znalezienia produktu wykorzystuję wyszukiwarki.

Pozycjonowanie w wyszukiwarkach

Odpowiednie przygotowanie witryny (pozycjonowanie i optymalizacja) i zapewnienie jest widoczności w wyszukiwarkach zwiększa prawdopodobieństwo, że osoby przeszukujące odwiedzą ją. Zapytania w wyszukiwarkach są skonkretyzowane i ruch uzyskany na stronie z wyszukiwarek jest już sformatowany.

Co to są roboty, pajączki ?

Bazy danych wyszukiwarek tworzone są przez specjalne programy zwane robotami lub pajączkami. Poruszają się one poprzez sieć odnośników stając się nieustannie przeszukiwać sieć w celu znajdowania nowych stron.

Algorytm wyszukiwania

Wyszukiwarki posiadają pełne tekstowe spisy stron, których ranking tworzony jest na podstawie algorytmów łączących spisane słowa i wyrażenia z poszczególnymi wagami. Algorytmy rankingu są najbardziej strzeżoną tajemnicą i zmieniają się niemal codziennie.

W początkowym okresie do przeszukiwania internetu wykorzystywano katalogi zawierające listy stron. Listy powstawały na podstawie wpisów dokonywanych przez redaktorów. Najbardziej znanym katalogiem obecnie jest Dmoz.org, w 2009 roku został wykupiony przez Aol.com.

Historia powstawania katalogów i wyszukiwarek


Nasia klienci: